۵ پیام مخفی که بدن می‌فرستد و راه‌های مهار آن

جمعه, آبان 23, 1393 - 13:53 توسط تحریریه بادبادک

بدن من و شما ۵ پیام را در معاشرت‌ها به صورت مخفیانه و پنهانی به دیگران منتقل می‌کند. چطور از آن‌ها می‌توانیم به سود خود استفاده کنیم؟

زبان بدن، یا ارتباط بدون کلام، زبانی رسمی مانند ارتباط کلامی(شفاهی) نمی باشد. به هر حال، علامات نامحسوس بدون کلامی (غیر شفاهی) وجود دارند، که هر از گاهی بدون آگاهی ما اتفاق میافتند که میتوانند تأثیر نیرومندی بر دیگران داشته باشند.
 

اینجا چند تا از این  علامات (رموز) معمول اما کمتر شناخته شده داریم:

 • بالا بردن ابروها
  این بالا بردن سریع ابروها که اغلب بدون آگاهی ما، هنگامی که کسی را که دیده ایم میشناسیم، اتفاق میافتد. اما در سطح هوشیارانه، ما میتوانیم از بالا بردن ابروها به عنوان یک علامت سریع برای سلام و احوالپرسی با دیگران استفاده کنیم. نژاد شناسی بشر بالا بردن ابروها مطالعه و آن را به عنوان علامتی جهانی که نشانة شناختن است، پیشنهاد کرده است.

 • گشادی مردمک چشم
  مجموعه ای از مطالعات به این نتیجه رسیدند که تصاویر زنان جذاب، اگر مردمک چشمشان بزرگتر بود جذابتر میشدند. دانستن این تأثیر حداقل به زمانی برمیگرددکه زنان در  مصر باستان برای گشادتر کردن مردمک چشمانشان، از گذاشتن گیاهان سمی در آنها استفاده میکردند. 

 • ژست کاسه ای
  این ژست زمانی است که دستان ما به شکل قرینه و همزمان به سمت بالا حرکت میکنند، وشکلی شبیه یک کاسه میسازند. این ژست میتواند در افراد،  فهمیدن را ابلاغ کند  مانند اینکه شخصی بگوید: ((همه چیز را درست فهمیدم)). این حالت معمولا به شکل مثبت از طرف بینندگان تلقی میشود، و حس اینکه این یک ژست عاقلانه است را ابلاغ میکند.


لبخند مصنوعی

مطالعات گسترده ای که توسط پل اکمن و همکارانش انجام شده، لبخند واقعی _حس شادی واقعی رانشان میدهد _ و شادی ظاهری (غیرواقعی) را تشخیص دادند. کلید (رمز واقعی) در چشم ها قراردارد. یک لبخند حقیقی یا مصنوعی، در چشم ها است، مخصوصا تنگ کردن گوشة خارجی آنها که تأثیر "پا کلاغی " را به وجود میاورد. اغلب لبخند مصنوعی برای تسکین دادن دیگران استفاده میشود، در ارتباطات، «من لبخند میزنم، اما لذت نمیبرم))، یا ((من باهات شوخی میکنم».

 • ژست باتوم
  این ژست شامل مشت بسته با انگشت شست ایستاده بر بالای آن است، و وسیلة مؤثری است که در سخنرانیها استفاده میشود و تاکید (توجه خاص) را به شکل مثبت میرساند. اگر شما سخنرانیهای رییس جمهور قبلی بیل کلینتون را ببینید ، متوجه میشوید که به شکل مؤثر و مدام از این ژست استفاده کرده است. 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید